Sorpčné materiály
Sorpčné materiály sú produkty, ktoré sa vyznačujú schopnosťou veľmi rýchlo a účinne sorbovať organické a anorganické látky, ako sú kyseliny, zásady, ropné látky, ale aj znečistenú vodu. Ďalšou pozitívnou vlastnosťou sorpčných materiálov je ich vyhovujúca pevnosť v ťahu aj po sorpcii.
Používajú sa ako preventívna ochrana pred znečisťovaním životného prostredia a ohrozovaním zdravia a života ľudí vo výrobných a prevádzkových zariadeniach s predpokladaným alebo kontrolovaným únikom olejov, palív alebo iných chemických látok. Sú vhodné a účinné pri havarijných situáciách na zachytávanie uniknutých ropných alebo chemických látok vo vode alebo na pevnom podklade. Sorpčné materiály sa dajú po použití bezpečne upravovať, skladovať, prepravovať a sú bez rizík pri ich zneškodňovaní.
Skupiny produktov
Univerzálne sorpčné materiály, ktoré sú schopné sorbovať kvapalné látky vrátane vody, z pevných povrchov. Môžu byť vo forme plošných útvarov (rohože, náviny, hadice), vo forme vločiek alebo granulátu.
Sorbenty s hydrofóbnym povrchom, ktoré sú schopné sorbovať ropné a iné chemické látky nerozpúšťajúce sa vo vode. Môžu sa použiť na sorpciu týchto látok z pevných povrchov ako aj z vodných plôch. Môžu byť vo forme plošných útvarov (rohože, náviny, norné steny, vaky), vo forme vločiek alebo nasekaných pozdĺžnych útvarov rôznej veľkosti alebo granulátu.
Pojmy
Sorpcia – proces, pri ktorom je jedna látka viazaná inou látkou procesom absorpcie alebo adsorpcie.
Absorbcia – objemové pohlcovanie, schopnosť látok viazať molekuly inej látky vo svojom objeme.
Adsorpcia – povrchové pohlcovanie, schopnosť látok viazať na svojom povrchu iné látky.
Sorbent – sorpčný materiál používaný na sorpciu.
Sorbát – médium viazané sorpčným materiálom.
Čas sorpcie pre kvapalinu – časový úsek potrebný na to, aby sa vzorka sorpčného materiálu celkom namočila kvapalným médiom, to znamená, aby kvapalina prenikla do jej vnútornej štruktúry za stanovených podmienok.
Hydrofóbny sorpčný materiál – materiál, ktorého tuhý povrch sa zmáča nepolárnymi olejovitými kvapalinami.
Hydrofilný sorpčný materiál – materiál, ktorého tuhý povrch sa zmáča vodou a polárnymi rozpúšťadlami.
Vysokoviskózne ropné látky – látky s vyššou kinematickou viskozitou ako 13 mm2/s pri 100 °C.
Vysokoviskózne oleje – oleje s vyššou kinematickou viskozitou ako 28 mm2/s pri 100 °C.
Funkčná spôsobilosť – schopnosť produktu spoľahlivo plniť účel použitia, na ktorý bol určený, ak je používaný predpísaným spôsobom.